wycieczki kolejowe

Podróż 1001 nocy, czyli pociągiem przez Iran

Organizator Lernidee Erlebnisreisen (Niemcy)

Wycieczka kolejowa szlakiem baśni 1001 nocy. Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody kolejowej : 3000 lat historii i 3500 km torów kolejowych. Jedziemy przez tereny starożytnej Persji, po najpiękniejszej trasie współczesnego Iranu.
Trasę pokonujemy klimatyzowanym pociągiem specjalnym, zwiedzamy siedem miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Główne atrakcje

 • przejazd wygodnym pociągiem, panoramiczna trasa przez Góry Alborz i krajobrazy pustynne
 • 7 miejsc UNESCO : system nawadniający Qanate, plac Imama w Isfahanie, meczet Piątkowy w Isfahanie, ogrody perskie, miasta Pasargade i Persepolis, pałac Golestan w Teheranie
 • pustynia Lut
 • zwiedzanie najbogatszej kolekcji klejnotów na świecie
 • pokaz tradycyjnego sportu walki w Zurkhaneh („dom siły”)
 • Shiraz – miasto perskiego poety Hafisa
 • Teheran – na styku tradycji i nowoczesności w stolicy Iranu
 • orientalne klimaty – zapachy i smaki na typowym bazarze

Program wycieczki

Wylot do Teheranu

1. Dzień
Przylot do stolicy Iranu. Nocleg w hotelu. (kolacja)

Początek kolejowej przygody

2. Dzień
Po śniadaniu udajemy się na dworzec, gdzie oczekuje nasz pociąg specjalny. Jedziemy przez pasmo górskie Alborz i podziwiamy krajobrazy nasycone czerwonymi, zielonymi szczytami. Na wysokości 2400 m przejeżdżamy przez górską przełęcz, by w końcu zjechąć do doliny, w kierunku Morza Kaspijskiego. Pociąg pokonuje liczne serpentyny, mosty, wiadukty i tunele. Najbardziej spektakularna budowla kolejowej infrastruktury to most łączący na wysokości 110 m dwa górskie wzniesienia. Pierwszy nocleg w wygodnym przedziale sypialnym. (śniadanie, obiad, kolacja).

Miasto pielgrzymów Mashhad

3. Dzień
Mashhad należy do siedmiu świętych miast szyickiego islamu i jako jedyne znajduje się w granicach Iranu. W języku arabskim oznacza miejsce męczęństwa, tu znajduje się grób ósmego szyickiego imama Ali ibn Musa ar-Reza. Bogata zdobiona świątynia powstała na jego cześć, w jej murach znajduje się wiele cennych pamiątek perskiej kultury.
Wieczorem odjazd do Kerman. Nocleg w pociągu. (śniadanie, obiad, kolacja).

Dawny ośrodek handlowy Kerman

4. Dzień
Po drodze do Kerman, w okolicznej oazie Mahan zwiedzamy mauzoleum Nureddina Nematollaha, założyciela szyickiego zakonu Sufi i książęce ogrody z licznymi kaskadami wodnymi. Nocleg w hotelu w centrum Kerman. (śniadanie, obiad, kolacja).

Pustynna cytadela Bam

5. Dzień
Rankiem wyjazd na pustynię Lut, wpisaną w 2016 r. na listę UNESCO, którą wyróżniają niezwykłe krajobrazy. Po obiedzie zaczynamy zwiedzanie Kerman, znane centrum produkcji dywanów. Wśród zabytków na szczególną uwagę zasługują meczet Piątkowy i meczet Ganj Ali Khan. W dzielnicy bazarowej zagłębiamy się pośród niezliczonych stoisk, kramów i poznajemy smaki Orientu. Późnym wieczorem odjazd pociągu do Yazd. (śniadanie, obiad, kolacja).

Jazd – miasto czcicieli ognia

6. Dzień
Rankiem przed naszymi oczami otwiera się panorama pustynnego miasta Jazd. Z dali dostrzegamy strzeliste wieże, błyszczące kopuły starożytnej osady, założonej przez Aleksandra Wielkiego. Zwiedzamy świątynię ognia wyznawców Zaratustry i wieże milczenia, które służyły za miejsce pochówków. W Muzeum Wody poznajemy zasady funkcjonowania oazy, metody nawadniania systemu Qanate i zasady budowania domów na pustyni.
Odjazd pociągu do Isfahanu. (śniadanie, obiad, kolacja).

Isfahan

7. Dzień
Odkrywamy piękne place, zabytki i zaułki zachwycającego miasta i zwierciadła świata, jak tubylcy nazywają Isfahan. Plac Imama imponuje rozmiarami – 510 x 160 m (drugi co do wielkości na świecie, po Tiananmen w Pekinie) i otaczającymi go budowlami. Zwiedzamy pałac Ali-Qapu, meczet Lotfullah, meczet Jame i ormiańską dzielnicę. Kolacja to okazja do degustacji lokalnych delikatesów, a następnie w tradycyjnym domu siły Zurkhaneh poznajemy irańską sztukę walki. Nocleg w hotelu w Isfahan. (śniadanie, obiad, kolacja)

Isfahan

8. Dzień
Kolejny dzień spędzamy w Isfahanie. Kontynuacja zwiedzania. Spacer przez bazar to okazja do poznania codziennego życia miasta, pracy miejscowych rzemieślników. Spacer wzdłuż rzeki Zayandehrud to okazja do podziwiania malowniczych mostów. Nocleg w hotelu w Isfahan. (śniadanie, obiad, kolacja)

Pasargadae i Persepolis, zabytki UNESCO

9. Dzień
Na miejscu swojej zwycięskiej bitwy król Achemenidów Cyrus (VI. w. p.n.e.) założył osadę Pasargadae. Atmosfera pałacu królewskiego przenosi nas w starożytne czasy. Spacerując pomiędzy kolumnami i posągami sali audiencyjnej wyobrażamy sobie rozgrywujące się tu przed tysiącleciami sceny. Godzinę drogi (autokar) dalej znajduje się kolejny znamienity zabytek Persji – Persepolis, dawna siedziba króla Dariusza I. Starożytne ruiny przywodzą na myśl opisy Herodota, który przemierzał szlaki perskiego imperium uwieczniając je w swoich barwnych opisach. Różnorodność rzeźbionych motywów, figur istot zwierzęcych i ludzkich przenosi nas w świat minionych epok i kultur. Przypominamy też sobie baśnie 1001 nocy, które rozgrywały się w takich fantazyjnych, dziś magicznie wręcz wyglądających, sceneriach. Odkrywamy pozostałości pałacu Apadana, nekropolii Naqsh-e Rostam. Następnie po krótkiej jeździe autokarem (1 godz.) docieramy do Shiraz. Nocleg w hotelu w Shiraz. (śniadanie, obiad, kolacja)

Shiraz

10. Dzień
Wersy wierszy Hafisa i wszechogarniający zapach róż to atmosfera kolejnego magicznego miasta na naszej trasie – Shiraz. Dzięki łagodnemu klimatowi miasto przepełnia barwna roślinność, która uzasadnia jego potoczną nazwę „rajskie ogrody”. Warto zanurzyć się w pełne aromatów i kolorów uliczki miasta, snuć się między stoiskami bazaru. Zwiedzamy też meczet Nasir-al. Następnie kontynuujemy podróż pociągiem. Nocleg w pociągu. (śniadanie, obiad, kolacja)

Teheran

11. Dzień
Nasza kolejowa podróż dobiega powoli końca. Docieramy do Teheranu.
Zwiedzanie irańskiej stolicy – pałac Golestan, dawna rezydencja kajaryjskich królów, muzeum biżuterii, gdzie zobaczyć można klejnoty dochodzące do 182 karatów, tron królewski pokryty 26 733 kamieniami szlachetnymi. W muzeum archeologicznym widzimy przegląd najważniejszych wydarzeń irańskiej historii. Teheran to również wspomnienie polskiej historii, tu stacjonowali żołnierze armii generała Andersa. Szczególnie w przypadku wycieczki kolejowej warto też wspomnieć, że budynek dworca kolejowego w Teheranie projektował architekt polskiego pochodzenia Władysław Horodecki. Był też budowniczym irańskich kolei (1928 r.). Nocleg w hotelu w Teheranie. (śniadanie, obiad, kolacja)

Powrót

12. Dzień
Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Cena

Świadczenia wliczone w cenę

 • przeloty Warszawa – Teheran – Warszawa (z przesiadką)
 • przejazd pociągiem specjalnym w wybranej kategorii
 • 5 noclegów w w pociągu w przedziale sypialnym
 • 6 noclegów w komfortowych hotelach w miastach:
 • 2 x Teheran
 • 1 x Kerman
 • 2 x Isfahan
 • 1 x Shiraz
 • wyżywienie zgodnie z opisem w programie
 • degustacja lokalnych specjałów
 • degustacja kawioru z jesiotra z Morza Kaspijskiego
 • serwis bagażowy
 • wszystkie transfery autokarem zgodnie z programem
 • zwiedzanie obiektów w Mashhad (zwyczajowo niedostępnych dla nie-muzułmanów)
 • zwiedzanie dzielnicy bazarów w Kerman i meczetu Piątkowego
 • zwiedzanie mazoleum Nureddina Nematollaha i ogrodów książęcych w Mahan
 • zwiedzanie świątyni wyznawców Zaratustry i wież w Jazd
 • wycieczka na pustynię Lut
 • zwiedzanie Isfahanu, w tym pałacu Ali Qapu i plac Imama
 • zwiedzanie Pasargadae
 • zwiedzanie ruin Persepolis
 • zwiedzanie Shiraz, w tym ogród Eram, meczet Nasi-al, świątynia Shah Cheragh
 • zwiedzanie Teheranu, w tym Pałac Golestan
 • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych obiektów
 • opieka pilota (polski pilot dla grupy od 10 osób, dla mniejszych grup pilotaż w j. angielskim lub niemieckim)
 • lekarz w pociągu
 • materiały informacyjne

Termin

Realizacja wycieczki wstrzymana
do odwołania.

Ceny

Kategoria przedziału Cena za 1 osobę na życzenie dopłata
do pok. 1-os.
Habibi EUR  EUR
Ali Baba  EUR EUR
Aladyn EUR  EUR
Sułtan  EUR  EUR

Cena nie zawiera:
– ubezpieczenia KL i NNW (dopłata ok. 140 zł/os.)
– wizy do Iranu (ok. 60 eur/ os.)
– napiwków

Uwaga:
należy zwrócić uwagę na zabranie odpowiedniego stroju, zwłaszcza podczas zwiedzań.
O szczegóły prosimy zapytać podczas dokonywania rezerwacji.

Pociąg specjalny Persian Explorer

Wyczarterowany pociąg składa się z nowoczesnych wagonów, które są użytkowane przez Irańskie Koleje Państwowe do realizacji regularnych połączeń. Pociąg posiada wygodne wagony sypialne i wagon restauracyjny.

 

Kategorie przedziałów w pociągu Persian Explorer

1001 Nacht Iran EN
- Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w tym formularzu oraz na otrzymywanie informacji handlowych wysyłanych przez Ideatour na podany powyżej adres e-mail.

Podaj wynik, aby wysłać

Zapytaj o ofertę!

Pamiętaj, przedstawiony opis wycieczki ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego ani oferty imprezy turystycznej w rozumieniu ustawy o imprezach  turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 r. W odpowiedzi otrzymasz informację, czy wybrana wycieczka  znajduje się w aktualnej ofercie organizatora oraz wskazówkę, w jaki sposób można wybraną wycieczkę zarezerwować, wraz z aktualnym programem, ceną i warunkami udziału. Wszelkich informacje przed dokonaniem rezerwacji udzieli organizator. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości dotyczące trasy, pociągu, a decyzję o udziale podejmiesz dopiero po zapoznaniu się z wiążącą i aktualną ofertą organizatora.

Program

Podróż 1001 nocy, czyli pociągiem przez Iran

Organizator Lernidee Erlebnisreisen (Niemcy)

Wycieczka kolejowa szlakiem baśni 1001 nocy. Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody kolejowej : 3000 lat historii i 3500 km torów kolejowych. Jedziemy przez tereny starożytnej Persji, po najpiękniejszej trasie współczesnego Iranu.
Trasę pokonujemy klimatyzowanym pociągiem specjalnym, zwiedzamy siedem miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Główne atrakcje

 • przejazd wygodnym pociągiem, panoramiczna trasa przez Góry Alborz i krajobrazy pustynne
 • 7 miejsc UNESCO : system nawadniający Qanate, plac Imama w Isfahanie, meczet Piątkowy w Isfahanie, ogrody perskie, miasta Pasargade i Persepolis, pałac Golestan w Teheranie
 • pustynia Lut
 • zwiedzanie najbogatszej kolekcji klejnotów na świecie
 • pokaz tradycyjnego sportu walki w Zurkhaneh („dom siły”)
 • Shiraz – miasto perskiego poety Hafisa
 • Teheran – na styku tradycji i nowoczesności w stolicy Iranu
 • orientalne klimaty – zapachy i smaki na typowym bazarze

Program wycieczki

Wylot do Teheranu

1. Dzień
Przylot do stolicy Iranu. Nocleg w hotelu. (kolacja)

Początek kolejowej przygody

2. Dzień
Po śniadaniu udajemy się na dworzec, gdzie oczekuje nasz pociąg specjalny. Jedziemy przez pasmo górskie Alborz i podziwiamy krajobrazy nasycone czerwonymi, zielonymi szczytami. Na wysokości 2400 m przejeżdżamy przez górską przełęcz, by w końcu zjechąć do doliny, w kierunku Morza Kaspijskiego. Pociąg pokonuje liczne serpentyny, mosty, wiadukty i tunele. Najbardziej spektakularna budowla kolejowej infrastruktury to most łączący na wysokości 110 m dwa górskie wzniesienia. Pierwszy nocleg w wygodnym przedziale sypialnym. (śniadanie, obiad, kolacja).

Miasto pielgrzymów Mashhad

3. Dzień
Mashhad należy do siedmiu świętych miast szyickiego islamu i jako jedyne znajduje się w granicach Iranu. W języku arabskim oznacza miejsce męczęństwa, tu znajduje się grób ósmego szyickiego imama Ali ibn Musa ar-Reza. Bogata zdobiona świątynia powstała na jego cześć, w jej murach znajduje się wiele cennych pamiątek perskiej kultury.
Wieczorem odjazd do Kerman. Nocleg w pociągu. (śniadanie, obiad, kolacja).

Dawny ośrodek handlowy Kerman

4. Dzień
Po drodze do Kerman, w okolicznej oazie Mahan zwiedzamy mauzoleum Nureddina Nematollaha, założyciela szyickiego zakonu Sufi i książęce ogrody z licznymi kaskadami wodnymi. Nocleg w hotelu w centrum Kerman. (śniadanie, obiad, kolacja).

Pustynna cytadela Bam

5. Dzień
Rankiem wyjazd na pustynię Lut, wpisaną w 2016 r. na listę UNESCO, którą wyróżniają niezwykłe krajobrazy. Po obiedzie zaczynamy zwiedzanie Kerman, znane centrum produkcji dywanów. Wśród zabytków na szczególną uwagę zasługują meczet Piątkowy i meczet Ganj Ali Khan. W dzielnicy bazarowej zagłębiamy się pośród niezliczonych stoisk, kramów i poznajemy smaki Orientu. Późnym wieczorem odjazd pociągu do Yazd. (śniadanie, obiad, kolacja).

Jazd – miasto czcicieli ognia

6. Dzień
Rankiem przed naszymi oczami otwiera się panorama pustynnego miasta Jazd. Z dali dostrzegamy strzeliste wieże, błyszczące kopuły starożytnej osady, założonej przez Aleksandra Wielkiego. Zwiedzamy świątynię ognia wyznawców Zaratustry i wieże milczenia, które służyły za miejsce pochówków. W Muzeum Wody poznajemy zasady funkcjonowania oazy, metody nawadniania systemu Qanate i zasady budowania domów na pustyni.
Odjazd pociągu do Isfahanu. (śniadanie, obiad, kolacja).

Isfahan

7. Dzień
Odkrywamy piękne place, zabytki i zaułki zachwycającego miasta i zwierciadła świata, jak tubylcy nazywają Isfahan. Plac Imama imponuje rozmiarami – 510 x 160 m (drugi co do wielkości na świecie, po Tiananmen w Pekinie) i otaczającymi go budowlami. Zwiedzamy pałac Ali-Qapu, meczet Lotfullah, meczet Jame i ormiańską dzielnicę. Kolacja to okazja do degustacji lokalnych delikatesów, a następnie w tradycyjnym domu siły Zurkhaneh poznajemy irańską sztukę walki. Nocleg w hotelu w Isfahan. (śniadanie, obiad, kolacja)

Isfahan

8. Dzień
Kolejny dzień spędzamy w Isfahanie. Kontynuacja zwiedzania. Spacer przez bazar to okazja do poznania codziennego życia miasta, pracy miejscowych rzemieślników. Spacer wzdłuż rzeki Zayandehrud to okazja do podziwiania malowniczych mostów. Nocleg w hotelu w Isfahan. (śniadanie, obiad, kolacja)

Pasargadae i Persepolis, zabytki UNESCO

9. Dzień
Na miejscu swojej zwycięskiej bitwy król Achemenidów Cyrus (VI. w. p.n.e.) założył osadę Pasargadae. Atmosfera pałacu królewskiego przenosi nas w starożytne czasy. Spacerując pomiędzy kolumnami i posągami sali audiencyjnej wyobrażamy sobie rozgrywujące się tu przed tysiącleciami sceny. Godzinę drogi (autokar) dalej znajduje się kolejny znamienity zabytek Persji – Persepolis, dawna siedziba króla Dariusza I. Starożytne ruiny przywodzą na myśl opisy Herodota, który przemierzał szlaki perskiego imperium uwieczniając je w swoich barwnych opisach. Różnorodność rzeźbionych motywów, figur istot zwierzęcych i ludzkich przenosi nas w świat minionych epok i kultur. Przypominamy też sobie baśnie 1001 nocy, które rozgrywały się w takich fantazyjnych, dziś magicznie wręcz wyglądających, sceneriach. Odkrywamy pozostałości pałacu Apadana, nekropolii Naqsh-e Rostam. Następnie po krótkiej jeździe autokarem (1 godz.) docieramy do Shiraz. Nocleg w hotelu w Shiraz. (śniadanie, obiad, kolacja)

Shiraz

10. Dzień
Wersy wierszy Hafisa i wszechogarniający zapach róż to atmosfera kolejnego magicznego miasta na naszej trasie – Shiraz. Dzięki łagodnemu klimatowi miasto przepełnia barwna roślinność, która uzasadnia jego potoczną nazwę „rajskie ogrody”. Warto zanurzyć się w pełne aromatów i kolorów uliczki miasta, snuć się między stoiskami bazaru. Zwiedzamy też meczet Nasir-al. Następnie kontynuujemy podróż pociągiem. Nocleg w pociągu. (śniadanie, obiad, kolacja)

Teheran

11. Dzień
Nasza kolejowa podróż dobiega powoli końca. Docieramy do Teheranu.
Zwiedzanie irańskiej stolicy – pałac Golestan, dawna rezydencja kajaryjskich królów, muzeum biżuterii, gdzie zobaczyć można klejnoty dochodzące do 182 karatów, tron królewski pokryty 26 733 kamieniami szlachetnymi. W muzeum archeologicznym widzimy przegląd najważniejszych wydarzeń irańskiej historii. Teheran to również wspomnienie polskiej historii, tu stacjonowali żołnierze armii generała Andersa. Szczególnie w przypadku wycieczki kolejowej warto też wspomnieć, że budynek dworca kolejowego w Teheranie projektował architekt polskiego pochodzenia Władysław Horodecki. Był też budowniczym irańskich kolei (1928 r.). Nocleg w hotelu w Teheranie. (śniadanie, obiad, kolacja)

Powrót

12. Dzień
Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Cena

Cena

Świadczenia wliczone w cenę

 • przeloty Warszawa – Teheran – Warszawa (z przesiadką)
 • przejazd pociągiem specjalnym w wybranej kategorii
 • 5 noclegów w w pociągu w przedziale sypialnym
 • 6 noclegów w komfortowych hotelach w miastach:
 • 2 x Teheran
 • 1 x Kerman
 • 2 x Isfahan
 • 1 x Shiraz
 • wyżywienie zgodnie z opisem w programie
 • degustacja lokalnych specjałów
 • degustacja kawioru z jesiotra z Morza Kaspijskiego
 • serwis bagażowy
 • wszystkie transfery autokarem zgodnie z programem
 • zwiedzanie obiektów w Mashhad (zwyczajowo niedostępnych dla nie-muzułmanów)
 • zwiedzanie dzielnicy bazarów w Kerman i meczetu Piątkowego
 • zwiedzanie mazoleum Nureddina Nematollaha i ogrodów książęcych w Mahan
 • zwiedzanie świątyni wyznawców Zaratustry i wież w Jazd
 • wycieczka na pustynię Lut
 • zwiedzanie Isfahanu, w tym pałacu Ali Qapu i plac Imama
 • zwiedzanie Pasargadae
 • zwiedzanie ruin Persepolis
 • zwiedzanie Shiraz, w tym ogród Eram, meczet Nasi-al, świątynia Shah Cheragh
 • zwiedzanie Teheranu, w tym Pałac Golestan
 • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych obiektów
 • opieka pilota (polski pilot dla grupy od 10 osób, dla mniejszych grup pilotaż w j. angielskim lub niemieckim)
 • lekarz w pociągu
 • materiały informacyjne

Termin

Realizacja wycieczki wstrzymana
do odwołania.

Ceny

Kategoria przedziału Cena za 1 osobę na życzenie dopłata
do pok. 1-os.
Habibi EUR  EUR
Ali Baba  EUR EUR
Aladyn EUR  EUR
Sułtan  EUR  EUR

Cena nie zawiera:
– ubezpieczenia KL i NNW (dopłata ok. 140 zł/os.)
– wizy do Iranu (ok. 60 eur/ os.)
– napiwków

Uwaga:
należy zwrócić uwagę na zabranie odpowiedniego stroju, zwłaszcza podczas zwiedzań.
O szczegóły prosimy zapytać podczas dokonywania rezerwacji.

Poznaj pociąg

Pociąg specjalny Persian Explorer

Wyczarterowany pociąg składa się z nowoczesnych wagonów, które są użytkowane przez Irańskie Koleje Państwowe do realizacji regularnych połączeń. Pociąg posiada wygodne wagony sypialne i wagon restauracyjny.

 

Kategorie przedziałów w pociągu Persian Explorer

Mapa
1001 Nacht Iran EN
Zapytanie
- Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w tym formularzu oraz na otrzymywanie informacji handlowych wysyłanych przez Ideatour na podany powyżej adres e-mail.

Podaj wynik, aby wysłać

Zapytaj o ofertę!

Pamiętaj, przedstawiony opis wycieczki ma charakter poglądowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego ani oferty imprezy turystycznej w rozumieniu ustawy o imprezach  turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 r. W odpowiedzi otrzymasz informację, czy wybrana wycieczka  znajduje się w aktualnej ofercie organizatora oraz wskazówkę, w jaki sposób można wybraną wycieczkę zarezerwować, wraz z aktualnym programem, ceną i warunkami udziału. Wszelkich informacje przed dokonaniem rezerwacji udzieli organizator. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości dotyczące trasy, pociągu, a decyzję o udziale podejmiesz dopiero po zapoznaniu się z wiążącą i aktualną ofertą organizatora.